W inicjatywę promującą wspólne czytanie książek włączyła się gmina Brwinów: 10 maja w Zespole Szkół w Otrębusach dzieci słuchały opowieści o przygodach Kajtusia czarodzieja – m.in. w wykonaniu reprezentującej Starostę Pruszkowskiego Magdaleny Kreter-Bartkiewicz oraz burmistrza gminy Brwinów Arkadiusza Kosińskiego.

Zaczęło się śpiewająco... Wystąpił chór szkolny prowadzony przez Agnieszkę Witomską, który brawurowo przypomniał przeboje z „Akademii Pana Kleksa”. Dzieci przygotowały także program artystyczny upamiętniający postać Janusza Korczaka, autora m.in. „Kajtusia czarodzieja”, który był głównym bohaterem wspólnego czytania.

Lekturę rozpoczęła uczennica Zespołu Szkół w Otrębusach Marysia Tkaczyk, zwyciężczyni szkolnego konkursu głośnego czytania. Jej znakomita interpretacja sprawiła, że kolejne osoby musiały zmierzyć się z wysoko zawieszoną poprzeczką! Fragmenty książki czytali: naczelnik biura zarządu powiatu pruszkowskiego Magdalena Kreter-Bartkiewicz, przewodnicząca Rady Powiatu Pruszkowskiego i jednocześnie dyrektor ZS w Otrębusach Urszula Wojciechowska, burmistrz gminy Brwinów Arkadiusz Kosiński i jego zastępca Jacek Janowski, przewodniczący jury konkursu głośnego czytania, reżyser Waldemar Matuszewski oraz reprezentująca Bibliotekę Publiczną w Brwinowie Anna Adamkiewicz.

Licznie zgromadzeni uczniowie z uwagą przysłuchiwali się lekturze. Quiz przeprowadzony na zakończenie pokazał, że dzieci zapamiętały bardzo dużo. Po każdym pytaniu dotyczącym lektury w górę unosił się las rąk.

Wszyscy uczestnicy szkolnego konkursu otrzymali upominki. Za najpiękniejsze czytanie jury nagrodziło cztery uczennice. Pierwsze miejsce zdobyła Marysia Tkaczyk. Na drugim ex aequo znalazły się Zuzia Fijak i Kasia Rabczenko, a trzecie miejsce zajęła Klara Szular.