Gmina Brwinów po raz trzeci została uhonorowana tytułem „Sportowa Gmina” przyznawanym przez Polski Klub Infrastruktury Sportowej. Zastępca Burmistrza Gminy Brwinów Sławomir Walendowski odebrał certyfikat podczas VI Kongresu Sportowej Polski, który odbył się 23 maja 2013 r. w Warszawie.

To już V edycja wyróżnienia, którym uhonorowano do tej pory 152 miasta oraz gminy z całej Polski. Wyróżnienia „Sportowa Gmina" przyznawane są samorządom, które umiejętnie łączą budowę nowoczesnych obiektów sportowych z programem rozwoju sportu i rekreacji. Wśród laureatów tegorocznej edycji znalazły się zarówno duże aglomeracje miejskie z imponującą bazą sportową, jak i mniejsze miasta i gminy, które na skalę swoich możliwości i potrzeb realizują program rozwoju infrastruktury sportowej połączony z promocją sportu i rekreacji.
Organizatorzy podkreślają, że tegoroczny Kongres był wyjątkowy. Właśnie teraz w samorządach odbywa się debata o inwestycjach, które zostaną sfinansowane ze środków nowej perspektywy finansowej.  – Podczas Kongresu organizatorzy mocno akcentowali potrzebę rozwoju rekreacji w gminach oraz kształtowania nawyków uprawiania sportu od najmłodszych lat – relacjonuje zastępca burmistrza Sławomir Walendowski.

Gmina Brwinów od lat inwestuje w infrastrukturę sportową. Przy gminnych szkołach działają wielofunkcyjne nowoczesne kompleksy boisk szkolnych. W ubiegłym roku oddano do użytku nowoczesne boisko „Orlik 2012” w Żółwinie. W 2013 r. przy udziale środków unijnych powstanie też boisko w Parzniewie: umowę o przyznaniu pomocy pomiędzy gminą Brwinów a samorządem województwa mazowieckiego podpisano w marcu br. W ramach realizowanego projektu, obok istniejącego placu zabaw przy ul. Głównej, zostanie wykonane boisko rekreacyjne wraz z potrzebną infrastrukturą: ogrodzeniem, piłkochwytami, ławkami, stojakami na rowery.

Rozwojowi kultury fizycznej wśród najmłodszych mieszkańców sprzyja budowa placów zabaw na terenie gminy. W tym roku Referat Ochrony Środowiska i Rolnictwa kupuje wyposażenie placów zabaw: nowe zabawki pojawiły się w zeszłym tygodniu na placu w Brwinowie przy ul. Sochaczewskiej. W maju przy świetlicy Gminnego Ośrodka Kultury w Otrębusach powstał nowy plac zabaw: postawiono tam huśtawkę, bujaczki, orbitrek, grzybki do skakania i inne zabawki dla młodszych i starszych dzieci. Dzięki środkom z funduszu sołeckiego również plac zabaw w Domaniewie zyskał piramidę do wspinaczki i urządzenia fitness. W gminie powstanie również zupełnie nowy plac zabaw: w Kaniach na osiedlu Słonecznym.

Mieszkańcy gminy Brwinów są bardzo zaangażowani w rozwój sportu o czym świadczy duża liczba klubów sportowych działających na naszym terenie. Hokej na rolkach, kulturystyka, piłka nożna, judo, ju-jitsu, siatkówka, tenis stołowy, tenis ziemny i jazda konna to dyscypliny, w których członkowie brwinowskich klubów odnoszą znaczące sukcesy. W czerwcu zostaną zorganizowane trzy sportowe wydarzenia: XIV Mistrzostwa Brwinowa w wyciskaniu sztangi leżąc, Dzień Sportu oraz Turniej Tenisa Ziemnego, które swoim patronatem objął burmistrz gminy Brwinów Arkadiusz Kosiński. Każda z tych imprez wpisała się już na stałe w kalendarz sportowych wydarzeń w gminie Brwinów.