1 sierpnia w godzinę W, punktualnie o 17.00 w Brwinowie rozbrzmiał dźwięk syren alarmowych. Zgromadzeni przed pomnikiem Armii Krajowej uczcili 71. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego.
 
W swoim przemówieniu burmistrz Arkadiusz Kosiński nawiązał do sytuacji Brwinowa w 1944 roku, gdzie znalazło schronienie ponad 30 tys. osób. Brwinowianie okazali wówczas ogromną pomoc ludności warszawskiej, dając nie tylko schronienie, ale też pomagając rannym i poszkodowanym w trakcie walk. 
 
Kolejnym punktem uroczystości było złożenie wieńców przed pomnikiem Armii Krajowej. Kwiaty składali kombatanci, władze samorządowe gminy Brwinów oraz delegacje: Powiatu Pruszkowskiego, Gminnego Ośrodka Kultury, Brwinowskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji, Towarzystwa Gimnastycznego Sokół, Towarzystwa Przyjaciół Brwinowa, Stowarzyszenia Projekt Brwinów, komitetu Prawa i Sprawiedliwości w Brwinowie oraz sołectwa Koszajec.
 
Po zakończeniu oficjalnej części uroczystości przy pomniku Armii Krajowej wystąpił kameralny chór żeński Gaudeaumus, któremu towarzyszyli muzycy - na akordeonie Karol Podkul, a na klarnecie i saksofonie - Przemysław Skałuba. Zabrzmiały piosenki z okresu Powstania Warszawskiego, m.in. Pałacyk Michla, Marsz Mokotowa, Hej chłopcy, bagnet na broń. Do śpiewania chętnie włączyli się wszyscy przybyli na uroczystość. We wspólnym śpiewaniu pomogły specjalnie przygotowane śpiewniki z tekstami pieśni powstańczych. Organizatorem koncertu była Fundacja Akademia Profil, która otrzymała dotację z budżetu gminy Brwinów w ramach wspierania działalności pożytku publicznego.
 
Wśród zgromadzonych przed pomnikiem AK znalazła się także najstarsza mieszkanka Brwinowa – 102-letnia Jadwiga Normark-Przetakiewicz, która dała przykład młodszemu pokoleniu, w jaki sposób pielęgnować wartości patriotyczne. 
 
O godzinie 18.00 w kościele pw. św. Floriana ksiądz Sylwester Lament odprawił mszę świętą w intencji poległych w Powstaniu Warszawskim. Na zakończenie oficjalnych obchodów wystąpił Eugeniusz Szewczyk, który na saksofonie zagrał kilka pieśni powstańczych i religijnych.
Wieczorem w Parku Miejskim odbył się plenerowy pokaz filmu dokumentalnego pt. „Błyskawica”,  przedstawiający historię pistoletu oraz wspomnienia wydarzeń z 1944 r. Pokaz przygotowało Stowarzyszenie Projekt Brwinów we współpracy z Gminnym Ośrodkiem Kultury w Brwinowie.