Uczniowie z brwinowskiej Jedynki uczestniczą w projekcie edukacyjnym prowadzonym przez Staromiejski Dom Kultury. Przygotowany przez uczniów „żywy obraz” będzie można oglądać na skwerze Hoovera przy Krakowskim Przemieściu.

Relację przygotowała Ewa Bukowska, polonistka z Zespołu Szkół  nr 1 w Brwinowie:

 

 

Staromiejski Dom Kultury w Warszawie, reprezentowany przez Panią Małgorzatę Graczyk, organizuje w tym roku szkolnym projekt dla młodzieży gimnazjalnej pt. „Ślady na Starówce”. Młodzieżą uczestniczącą w tym stołecznym przedsięwzięciu są uczniowie z Zespołu Szkół  nr 1 w Brwinowie! Dlaczego akurat my? Pracuje w naszej szkole pani Bogumiła Niemirowska, plastyczka, która od kilku lat przygotowuje z uczniami „Żywe obrazy”. Te artystyczne działania rozeszły się szerokim echem wśród osób zajmujących się wprowadzaniem młodzieży w świat sztuki. Tym sposobem pani Graczyk zaprosiła naszą szkołę do współpracy.

Celem projektu „Ślady na Starówce” jest stworzenie serii żywych obrazów na bazie zdjęć z czasów odbudowy warszawskiego Starego Miasta ze zniszczeń wojennych. Stąd udział p. Niemirowskiej. Współorganizatorem akcji i osobą odpowiedzialną za  oprawę literacką jest p. Ewa Bukowska (polonistka) oraz oczywiście gimnazjaliści. Od marca br. jeździmy z uczniami na Starówkę. Najpierw uczestniczyliśmy w zajęciach teoretycznych – poznawaliśmy modę lat 40. i 50., bo przecież do żywych obrazów musimy się ubrać w stroje z epoki. Potem dowiedzieliśmy się, dlaczego i w jaki sposób przebiegała rekonstrukcja Starego Miasta, bo przecież – niemal dosłownie – będziemy ją „odbudowywać”. Następnie uczyliśmy się, jak profesjonalnie robić zdjęcia, bo przecież ktoś musi dokumentować wszystkie działania uczestników projektu i stworzyć reportaż. Zostanie nam już „tylko” – malowanie tła do żywych obrazów (staromiejskich kamieniczek, najpierw doszczętnie zburzonych, potem odbudowanych i upiększonych), ustawianie aktorów, którzy: murują, malują ściany, sprzedają warzywa, rozdają gazety, tańczą i zapraszają przechodniów do wspólnej zabawy przy robieniu pamiątkowych zdjęć.

Happening pod nazwą „Ślady na Starówce” odbędzie się oczywiście w Warszawie, niedaleko Starówki, przy Krakowskim Przedmieściu, zaraz za pomnikiem Mickiewicza, przy skwerze Hoovera. Zapraszamy wszystkich mieszkańców Brwinowa do wzięcia udziału w naszym „Żywym obrazie”. Wystarczy przyjechać do Warszawy i dojechać na skwer Hoovera. Będziemy tam: 17 czerwca, 22 lipca i 16 września 2017r. w godzinach 12-14. Dzięki naszej akcji będziecie mieli Państwo okazję poczuć się jak prawdziwi bohaterowie odbudowy warszawskiej Starówki.

 

Link do filmu o projekcie: YouTube