Gmina Brwinów kontynuuje w 2015 roku realizację programu zapobiegania bezdomności zwierząt. We współpracy z lekarzami weterynarii oraz Polskim Towarzystwem Rejestracji i Identyfikacji Zwierząt prowadzi akcję bezpłatnego chipowania psów.


Mieszkańcy gminy Brwinów mogą za darmo zachipować swoje psy. Jedynym warunkiem jest posianie aktualnych książeczek zdrowia lub książeczek szczepień zwierzęcia.

Chipowanie polega na wszczepieniu chipa, czyli szklanej kapsułki wielkości ziarenka ryżu, na grzbiecie zwierzęcia pomiędzy łopatkami, bądź podskórnie w środkowej części szyi po jej lewej stronie. Implantacja mikrochipa odbywa się przy pomocy igły do robienia zastrzyków i jest prawie bezbolesna – pies odczuwa wprowadzenie mikrochipa jak zwykły zastrzyk. Identyfikacja zwierząt przeprowadzana jest często w wieku ok. 12 tygodnia życia. Oczywiście można ją przeprowadzić również w późniejszym okresie.
Zaletami chipowania jest możliwość uzyskania dożywotniej identyfikacji zwierzęcia w szybki sposób, całkowicie za darmo i bezboleśnie. Czytniki chipów posiadają gabinety weterynaryjne oraz straż miejska. W przypadku zaginięcia zwierzęcia, szanse jego powrotu do domu znacznie się zwiększają, jeśli ma on wszczepiony chip.

Aby zachipować psa, mieszkańcy Brwinowa mogą zgłaszać się do gabinetów weterynaryjnych, które podjęły w tym zakresie współpracę z gminą Brwinów:
•    Brwinów,  gabinet „Weta”, ul. Rynek 13,
•    Brwinów, gabinet weterynaryjny przy ul. Okopowej 10,
•    Brwinów, Lecznica Vet Med, ul. Grodziska 46,  
•    Żółwin, „Pod Skowronkiem”, ul. Świerkowa 16,
•    Pruszków, przychodnia weterynaryjna, ul. Gordziałkowskiego 5.

Właściciele zachipowanych psów wnoszą też mniejszą opłatę za posiadanie psa. Na mocy podjętej jesienią ubiegłego roku uchwały Rady Miejskiej w Brwinowie są oni zobowiązani do zapłaty kwoty 30 zł w terminie do 15 marca każdego roku kalendarzowego. Podatek można wnieść na rachunek bankowy Urzędu Gminy Brwinów 79 9291 0001 0097 6738 2000 0010, w kasie Urzędu Gminy Brwinów przy ul. Grodziskiej 12 lub uprawnionego inkasenta. Pozostali właściciele płacą 50 zł, chyba, że są z tej opłaty zwolnieni na podstawie odrębnych regulacji.