Dźwięk syren alarmowych, który rozbrzmiał 1 sierpnia 2014 roku punktualnie o godz. 17.00 dał znak do rozpoczęcia uroczystych obchodów 70. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Na Placu Jana Pawła II w Brwinowie uczczono okrągłą rocznicę zbrojnego wystąpienia przeciwko Niemcom.


Burmistrz Gminy Brwinów Arkadiusz Kosiński nawiązał w swoim przemówieniu do szpitali powstańczych, które po wybuchu Powstania otworzono w Brwinowie. Pomoc rannym niesiono w kilku miejscach miasta m.in. w willi Harenda przy ul. Leśnej i w dzisiejszym budynku domu samotnej matki przy ul. Sienkiewicza (wówczas ul. Łowicka). W Pszczelinie funkcjonowała filia Szpitala Wolskiego. Wśród sanitariuszek nie brakowało przeszkolonych mieszkanek Brwinowa. Z pomocą przychodzili również mieszkańcy, którzy angażowali się w dostarczanie żywności, środków opatrunkowych, środków czystości i ubrań. W brwinowskich wsiach również ratowano rannych np. w OSP w Biskupach, w Czubinie, w dworze Witaczków w Żółwinie. Przewodniczący Rady Miejskiej w Brwinowie Sławomir Rakowiecki nawiązał w wystąpieniu do statystyk poległych w Powstaniu żołnierzy i ludności cywilnej i podkreślił, że ofiary te nie były daremne. Kolejnym punktem uroczystości było złożenie kwiatów przed pomnikiem upamiętniającym walczących i poległych żołnierzy Armii Krajowej.

Wieniec w imieniu samorządu gminy Brwinów oraz mieszkańców ponieśli burmistrz Arkadiusz Kosiński oraz przewodniczący Rady Miejskiej Sławomir Rakowiecki. Biało-czerwone kwiaty złożyła w hołdzie żołnierzom posłanka na Sejm RP Barbara Czaplicka, radni powiatowi reprezentujący radę i zarząd powiatu pruszkowskiego, uczennica brwinowskiego ZSO w imieniu szkół znajdujących się w gminie, prezes Brwinowskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji, przedstawiciele Biblioteki Publicznej im. Wacława Wernera w Brwinowie i Gminnego Ośrodka Kultury w Brwinowie. Wśród delegacji, które przybyły pod pomnik AK z kwiatami byli też członkowie Towarzystwa Gimnastycznego Sokół, najmłodsze pokolenie Towarzystwa Przyjaciół Brwinowa, komitet Prawa i Sprawiedliwości i mieszkańcy Koszajca.

Po oficjalnej części przyszła kolej na wspólne śpiewanie piosenek powstańczych. Organizatorem koncertu na brwinowskim Rynku była Fundacja Akademia Profil, która dzięki dotacji z budżetu gminy Brwinów zaprosiła do Brwinowa czworo wykonawców: Lilianę Cercel-Podkul, Karola Podkula, Piotra Jańca oraz Piotra Krukowskiego. Zgromadzeni na Rynku mieszkańcy otrzymali pamiątkowe śpiewniki i biało-czerwone chorągiewki. Włączyli się, początkowo nieśmiało, we wspólne śpiewanie „Hymnu Szarych szeregów”, „Hej, chłopcy, bagnet na bron”, „Warszawskich dzieci” czy „Pałacyku Michla”. O godz. 18.00 w kościele św. Floriana ksiądz proboszcz Maciej Kurzawa odprawił mszę świętą w intencji poległych w Powstaniu. W homilii wrócił pamięcią do obchodów 1 sierpnia z czasów swojego dzieciństwa. Kilka utworów powstańczych zagrał na saksofonie 88-letni mieszkaniec Brwinowa Eugeniusz Szewczyk.

Wieczorem Stowarzyszenie Projekt Brwinów wyświetliło w parku miejskim film „Tamta historia”, w którym uczestnik Powstania Warszawskiego, wieloletni mieszkaniec Brwinowa, porucznik Stanisław Rumianek wspomina wydarzenia z 1944 roku. Bohater filmu był obecny na projekcji. Po jej zakończeniu otrzymał od widzów gromkie brawa, przyjmował wyrazy uznania za bohaterstwo i najlepsze życzenia.