Europejskie Centrum Matecznik Mazowsze w Otrębusach, funkcjonująca od 5 lat nowa siedziba Zespołu „Mazowsze”, zaprasza 27 października 2014 r. na „dzień otwarty”. W jego programie są liczne atrakcje i zwiedzanie miejsc na co dzień niedostępnych.
 
Matecznik Mazowsze zainaugurował swoją działalność 9 października 2009 r. Obiekt mieści w sobie nie tylko nowoczesne zaplecze najsłynniejszego polskiego zespołu folklorystycznego, ale też znakomicie wyposażoną salę widowiskową na 560 miejsc. W ciągu pięciu lat odbyło się tam 211 wydarzeń artystycznych.

W poniedziałek 27 października 2014 r. gości, którzy w godz. 10-14 wybiorą się do Matecznika, oprowadzać będą przewodnicy: razem zajrzą za kulisy i zwiedzą miejsca na co dzień niedostępne: garderoby, podziemia oraz sale prób chóru i baletu, gdzie będzie można spotkać artystów „Mazowsza”. Chętni będą mogli w promocyjnych cenach kupić bilety na zbliżające się spektakle oraz zaopatrzyć się w pamiątki i wydawnictwa związane z „Mazowszem”. – Dla każdego odwiedzającego siedzibę zespołu w tym świątecznym dniu czekać będzie drobny upominek –  zachęca Michał Haber, kierownik działu promocji i reklamy „Mazowsza”. Będzie można też zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie z artystami ubranymi w stroje ludowe.

Grupy zorganizowane mogą już teraz zapisać się na dogodną godzinę pod nr tel. 22 20 88 200 lub mailem Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Przewodnicy będą zapraszać na zwiedzanie co 20 minut.
 
Matecznik Mazowsze jest ważnym punktem na mapie kulturalnej gminy Brwinów. Państwowy Zespół Ludowy Pieśni i Tańca „Mazowsze” od 65 lat działa w Otrębusach, a od 5 lat artyści oraz goście przybywający na przedstawienia korzystają z jednej z najnowocześniejszych w województwie sal widowiskowych w nowej siedzibie. Budowa Matecznika była współfinansowana przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2007-2013 oraz ze środków budżetu województwa mazowieckiego. Patronat nad obchodami 5-lecia objął Burmistrz Gminy Brwinów.